TIG - Tungsten Inert Gas- ручне дугове зварювання неплавким електродом в середовищі інертного захисного газу. Оскільки найчастіше в якості матеріалу для неплавких електродів використовується вольфрам, в німецькомовній літературі використовують скорочення WIG (Wolfram Inert Gas); іноді зустрічається позначення GTA (Gas Tungsten Arc). Може здійснюватися з ручною або автоматичною подачею присадного дроту або без неї. Так як найбільш поширене застосування в якості захисного газу аргону, за цим методом закріпилася назва 'аргонно-дугове зварювання', або АДС. Слід, однак, зауважити, що таке найменування не зовсім правильно, тому що при зварюванні методом TIG в якості захисного газу можуть використовуватися також гелій, азот або різні газові суміші; існує також метод атомно-водневого зварювання, схожий за своєю фізичною сутністю з методом TIG; окрім того, зварювання із використанням аргону як захисного газу може вестися й із застосуванням плавкого електроду. При описі обладнання для зварювання методом TIG згадку самого методу зварювання звичайно доповнюють згадкою типу струму зварювання: DC (Direct Current) -постійний ток- або AC / DC (Alternating Current / Direct Current) -змінного / постійний струм.
На нашому сайті можна купити все необхідне для зварювання різних конструкцій, наприклад - чорний металопрокат.
Зварювання в захисних газах знайшло широке застосування в промисловості. Цим способом можна з'єднувати вручну, напівавтоматично або автоматично в різних просторових положеннях різноманітні метали і сплави товщиною від десятих часток до десятків міліметрів.
Сутність способу.
При зварюванні в зону дуги через сопло безперервно подається захисний газ. Теплотою дуги розплавляється основний метал і, якщо зварювання виконують електродом що плавиться, також розплавляється і електродний дріт. Розплавлений метал зварювальної ванни, кристалізуючись, утворює шов. При зварюванні неплавким електродом електрод НЕ розплавляється, а його витрата викликана випаровуванням металу або частковим опалюванням при підвищеному зварювальному струмі.
Формування шву відбувається за рахунок розплавлення кромок основного металу або додаткового присадочного металу. В якості захисних газів застосовують інертні (аргон і гелій) і активні (вуглекислий газ, водень, кисень і азот) гази, а також їх суміші (Аr + Чи не; Аr + СО2; Аr + О2; СО2 + О2 та ін.).
По відношенню до електроду захисний газ можна подавати центрально або збоку. Збоку газ подають при великих швидкостях зварювання електродом, коли при центральному захисті надійність захисту порушується через обдувания газу нерухомим повітрям. Протяги чи вітер при зварюванні, викривляючи струмінь захисного газу, можуть різко погіршити якість зварного шву. У деяких випадках, особливо при зварюванні вольфрамовим електродом, для отримання необхідних технологічних властивостей дуги, а також з метою економії дефіцитних і дорогих інертних газів використовують захист двома концентричними потоками газу.
Для зварювання тугоплавких і активних металів, що проводиться найчастіше вольфрамовим електродом, для поліпшення захисту нагрітого і розплавленого металів від можливого підсосу в зону зварювання повітря використовують спеціальні камери (зварювання в контрольованій атмосфері). Деталі поміщають у спеціальні камери, відкачують повітря до створення вакууму (до 10-4 мм рт. Ст.) І заповнюють інертним газом високої чистоти. Зварювання виконують вручну або автоматично з дистанційним керуванням.
Для зварювання в контрольованій атмосфері великогабаритних виробів знаходять застосування житлові камери об'ємом до 450 м3. Зварювальник знаходиться всередині камери в спеціальному скафандрі з індивідуальною системою дихання. Інертний газ, що заповнює камеру, регулярно очищається і частково замінюється. Для доступу зварювальника в камеру і подачі необхідних матеріалів є система шлюзів. При зварюванні великогабаритних виробах використовують переносні м'які камери, що встановлюються на поверхні виробу. Після їх продувки і заповненню захисним газом зварювання виконують вручну або механізовано. Для тих же цілей використовують рухливі камери, що представляють собою додаткову насадку на збильшене газове сопло горілки. Зварювання в цьому випадку зазвичай виконується автоматично.
Теплофізичні властивості захисних газів дуже впливають на технологічні властивості дуги і форму швів. Наприклад, у порівнянні з аргоном гелій має більш високий потенціал іонізації і більшу теплопровідність при температурах плазми. Тому дуга в гелії більш "м'яка". При рівних умовах дуга в гелії має більш високу напругу, а утворений шов має меншу глибину проплавлення і велику ширину. Тому гелій доцільно використовувати при зварюванні тонколистового металу. Крім того, він легший за повітря і аргону, що вимагає для хорошого захисту зони зварювання підвищеного його витрати (1,5 ... 3 рази). Вуглекислий газ за впливом на форму шва займає проміжне становище.
Широкий діапазон використовуваних захисних газів, що володіють значно відмінними теплофізичними властивостями, обумовлює великі технологічні можливості цього способу як відносно зварювальних металів (практично всіх), так і їх товщин (від 0,1 мм до десятків міліметрів). Зварювання можна виконувати, використовуючи неплавкі (вугільний, вольфрамовий) або плавкі електроди.
У порівнянні з іншими способами, зварювання в захисних газах має низку переваг:
- висока якість зварних з'єднань на різноманітних металах і сплавах різної товщини;
- можливість зварювання в різних просторових положеннях;
- можливість візуального спостереження за утворенням шву, що особливо важливо при напівавтоматичному зварюванні;
- відсутність операцій по засипці та прибирання флюсу і видаленню шлаку; висока продуктивність і легкість механізації та автоматизації;
- низька вартість при використанні активних захисних газів.
До недоліків способу в порівнянні із зварюванням під флюсом відноситься необхідність застосування захисних заходів проти світлової та теплової радіації дуги.